Minerální řešení Keim pro opravu, ochranu a design betonu

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Pohledový beton, renesance stavebního materiálu

Pohledový beton, kdysi kritizovaný jako odpudivý, laciný a bezduchý, dnes patří k nejdůležitějším a současně nejlépe akceptovaným stavebním materiálům. Dlouhou dobu měla tato směs cementu, písku a vody velmi problematickou image. Dnes je to trendový materiál, jeho charakteristickou estetiku i další vlastnosti mají v oblibě jak architekti, projektanti a designéři, tak investoři.

Setkání betonu s barvou

Ať jde o řešení fasády nebo interiéru – moderní postupy tvarování a povrchových úprav betonu otevírají nesčetné tvůrčí možnosti. Například přepracování betonu barevnými lazurami může podtrhnout jeho charakter, zdůraznit jeho texturu a jedinečný minerální dojem.

Beton je náročný materiál. Krása díla, které vytvoříte, vzniká, když cítíte povahu této stavební hmoty.

Louis Kahn, americký architekt

Minerální barvy na minerální stavební materiál

Na rozdíl od nátěrů na syntetické bázi nevytvářejí silikátové materiály na povrchu betonu film. Jako pojivo slouží ve vodě rozpustné draselné vodní sklo, které chemicky reaguje s podkladem a pevně se s ním spojuje takzvaným prokřemičitěním.

Matné silikátové barvy vypadají na betonu mnohem přirozeněji než syntetické nátěry. Disperze vytvářejí suché vrstvy o tloušťce 0,3 až 0,5 mm, egalizují tím nerovnosti a překrývají materiálovou strukturu betonu.

Minerální pojiva dovolují světelným paprskům dopadat přímo na barvicí pigmenty, odkud se krystalicky odrážejí pod určitým úhlem. Přes nátěr tak může prosvítat podklad. Zůstává zachován jeho charakter, a dokonce se ještě zvýrazní.

Beton má drsnost, kterou mám ráda. Architektura má mít vitální, zemité vyzařování, nesmí vypadat hladce a nablýskaně.

Zaha Hadid, britská architektka

Co škodí betonu?

Beton – kdysi propagovaný jako „věčný“ – nezůstává ušetřen různých poškození. Od poloviny 20. století se používal stále častěji, ale požadavky na kvalitu a technologie v té době ještě nebyly na dnešní úrovni. Během doby beton působením povětrnostních vlivů degraduje, což dovoluje vodě a škodlivinám prosakovat pod povrch. Mechy a řasy znamenají vzhledové vady a zesilují škodlivé účinky. Zvýšený průsak vody způsobuje za mrazu poškození struktury betonu. Koroze ocelové výztuže, k níž tak dochází, může mít za následek výrazné škody.

Přečtěte si:  Aquafix Click - Rigid Composite Board (RCB), vinyl na kompozitní desce s akustikou

Přehled ohrožení betonu:

 • povětrnostní vlivy;
 • slabé překrytí výztuže;
 • voda;
 • posypové soli;
 • konstrukční vady.

Keim Concretal® – minerální ochrana splňující estetické nároky

Správná analýza ošetřovaných betonových ploch otevírá celou paletu různých možností ochrany a typů povrchových úprav. Beton lze bílit, lazurovat, natírat, povrstvovat, stěrkovat, hydrofobizovat a chránit před CO2. Každá z těchto variant znamená jinou optiku a jiný dojem.

Pro beton, který je minerální podklad, se silikátové nátěry a lazury hodí nejlépe.

Robert Plaskura, KEIMFARBEN

Systém Keim Concretal® – nové možnosti ochrany a imitace pohledového betonu

Systém KEIM Concretal nabízí široké možnosti povrchové úpravy, ochrany, ale i kreativního zpracování či imitace betonových povrchů.

Sol-silikátová akrylová ochranná barva na beton KEIM Concretal C jej chrání proti agresivním atmosférickým škodlivinám. Zvyšuje ochranu proti karbonataci při velmi dobré propustnosti pro vodní páru a ochranu proti
chloridům. Povrch je díky silikátovému pojivu
minerálně matný.

Tenkovrstvá sol-silikátová barva na beton pro lazurní povrchovou úpravu KEIM Concretal -Lasur chrání beton proti povětrnostním vlivům, a tím i průniku agresivních znečišťujících látek z ovzduší. Struktura betonu je přitom plně zachována. Povrchová úprava je minerálně matná. V kombinaci s dalšími složkami systému (KEIM Concretal-Fixativ nebo KEIM Concretal-Base) a v závislosti na ředění lze dobře sjednotit optické vady betonu.

Kombinací speciální betonové stěrky KEIM Concretal-Feinspachtel s hydrofobizací, s vosky nebo s lazurami docílíme minerálně matné úpravy imitující pohledový beton také na sádrokartonu nebo přeštukované omítce. Přesvědčivou a opticky atraktivní imitaci betonu tak můžeme vytvořit i v interiéru – obývacím pokoji s krbem, v kuchyni či koupelně.

Přečtěte si:  KEIM Soldalit®−arte, fasádní barva s velkou barevnou hloubkou

Nové možnosti nabízí například černá barva na omítky a beton KEIM Concretal®- Black. Je založena na absolutně stálobarevných UV odolných pigmentech a zdůrazňuje geometricky jasnou řeč současné architektury.

Výhody systému KEIM Concretal:

 • nízký difuzní odpor, tzn. rychlé vysychání a vynikající ochrana proti vlhkosti;
 • stabilita vůči UV záření a absolutní světlostálost;
 • extrémní odolnost vůči povětrnostním vlivům;
 • nedostižně dlouhá životnost;
 • přirozeně matný betonový vzhled;
 • nehořlavost;
 • snadná renovace.

www.KEIM.com

Share.

About Author

Comments are closed.