Z historie vývoje malířských nátěrových hmot
V dávné minulosti lidé prováděli nátěry interiérů pomocí barev na bázi vápenného hydrátu, ať již na bílo (bílá byla symbolem čistoty), nebo s přídavkem nejrůznějších barvicích přísad, pokud chtěli dosáhnout jiného barevného odstínu. Postupem času se začaly používat další typy pojiv pro vytváření malířských barev (např. kasein, škrob, karboxymetylcelulóza), které se rozpustily ve vodě a přidala se plniva na bázi kaolinu či vápence. Tyto barvy měly nevýhodu v tom, že se ze stěn otíraly (např. při kontaktu s oděvy) a neměly příliš dlouhou životnost.
To vedlo k vývoji současných moderních nátěrů, které jako pojivo obsahují disperzi nejrůznějších polymerů ve vodě, nejčastěji akrylátových. Ty se vyznačují výrazně vyšší stabilitou a odolností nejen proti otěru, ale i odolností mechanickou, delší životností nátěru a možností tónování do nepřeberné škály barevných odstínů, což se pozitivně odrazí na estetickém vjemu z upravené místnosti.
Vývoj jde stále vpřed
Nátěry stěn jsou ve většině případů určené zejména k estetické úpravě interiérů. Existují však nátěrové hmoty, které mají i další, speciální funkce. Tyto hmoty mohou pomoci eliminovat některé vady staveb, odstranit hygienické nedostatky obydlí, vytvořit zdravější prostředí nebo zlepšit tepelnou pohodu.
Nežádoucí skvrny na malbě
Na stěnách interiérů vlivem poruch izolace střechy, havárií vodovodu apod. mohou vzniknout barevné, esteticky nepřijatelné skvrny. Obvykle se jich zbavujeme novou výmalbou běžnými malířskými barvami. Některé skvrny (např. dehtové z tabákového kouře, skvrny po vytopení, rezavé skvrny atd.) i po obnovovacím nátěru odolávají a vytrvale pronikají do nové malby. Jejich odstranění je možné pouze velkým počtem nátěrů a ani poté není vzhled povrchu dokonalý.
V takových případech je mnohem účinnější použít speciální nátěrové hmoty s izolačními vlastnostmi. Tyto funkční nátěrové hmoty odstranění defektu značně usnadní. Zaizolují totiž skvrnu v podkladu a zabrání jejímu dalšímu pronikání do následných malířských vrstev.
Chladné stěny, tepelná (ne)pohoda
Často se v domácnostech potýkáme s prochlazováním některých míst, např. na překladech, v koutech, v okenních otvorech nebo na zeslabených obvodových stěnách. Na těchto místech může vlivem nižší povrchové teploty kondenzovat vlhkost, což vytváří prostředí příznivé pro růst některých druhů plísní, které se rychle usídlí a znepříjemňují nám život. Vytvářejí nevzhledné skvrny, zapáchají, ale zejména uvolňují spory a plísňové toxiny, které mohou způsobovat zažívací potíže, vyvolávat alergické reakce, zatěžovat játra a ledviny, poškozovat imunitní systém a některé mohou být i rakovinotvorné. Studená místa na stěnách, a tím i kondenzaci vlhkosti a vznik podmínek příznivých pro růst hub a plísní lze nejlépe odstranit zateplením domu, což je většinou finančně náročné. Ve většině případů lze problémy spojené s prostupem chladu eliminovat mnohem ekonomičtějším způsobem, a to speciálním nátěrem s tepelněizolačními vlastnostmi.
Funkční nátěry s tepelněizolačními vlastnostmi obsahují velké množství dutých, tenkostěnných, mikroskopických skleněných kuliček, které vlivem obsahu velmi zředěného vzduchu působí jako tepelná izolace.
Tyto nátěry nejsou schopné zateplení domu nahradit. Mohou ale ve vytápěných místnostech zvýšit v závislosti na tloušťce nátěru povrchovou teplotu natřených ploch, a tím odstranit studená místa na stěnách, a vyloučit tak kondenzaci vlhkosti.
Bakterie, viry, plísně, houby, řasy
V interiérech, kde jsou kladeny extrémní požadavky na sterilitu prostředí, je vhodné použít speciální antibakteriální malířské nátěry. Ty likvidují bakterie a viry na svém povrchu, a tak zajistí sterilitu stěn a stropů – největších ploch v místnostech.
Barvy pro tyto nátěry využívají antibakteriálních vlastností koloidního stříbra, případně jiných látek. Použití antibakteriálních barev má kromě interiérů zdravotnických, pečovatelských a podobných zařízení opodstatnění i v jiných případech, např. ve školách, v dětských pokojích, v bytech osob se sníženou imunitou apod.
Sterilní prostředí je možné poměrně snadno vytvořit i v prostorech s mokrým provozem (s vysokou vlhkostí vzduchu), tedy v místnostech, kde hrozí napadení stěn plísněmi a houbami. Pro tyto případy jsou vhodné speciální biocidní malířské nátěry s širokým spektrem účinnosti. Povrch těchto nátěrů zůstává sterilní, odolný proti plísním, houbám, bakteriím, virům, případně řasám. Jelikož základní příčinou tvorby plísní a hub je vlhkost, kombinují se často tyto nátěry s funkčními nátěry s tepelněizolačními vlastnostmi.
www.barvy-eternal.cz
Ilustrační foto: AUSTIS a.s.