Vila Tugendhat slaví 20. výročí od zápisu do seznamu Unesco i s podlahovinami z přírodního linolea

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Brněnská vila Tugendhat slaví 20 let od zápisu na Seznam světového dědictví UNESCO. Funkcionalistický objekt německého architekta Ludwiga Miese van der Roheho patří mezi klíčové stavby moderní architektury, charakteristické je pro ni volné prolínání prostoru i formální čistota a použití těch nejkvalitnějších materiálů. Patří k nim i smetanově bílé přírodní linoleum na podlahách, které má i dnes ve své nabídce společnost Gerflor.

Současná nová kolekce přírodního linolea Gerflor byla vyvíjena odborníky několik let. Plány byly ambiciózní – navázat na bohatou tradici a přitom přijít nejen s novými barvami a dezény, ale rovněž posunout vlastnosti tohoto produktu a vytvořit snadno udržovatelný, odolný a praktický materiál pro všechny segmenty. Rovněž se upravily i výrobní procesy, aby se splnily ty nejnáročnější environmentální standardy a požadavky.

Dezény

Z pohledu dezénů se může nová kolekce pochlubit 159 barvami, z čehož 63 je zcela nových. Kromě aktualizace nesmrtelných vzorů typu Marmorette, Colorette a Uniwalton v ní můžeme najít ty nové, jako je např. Arabesque připomínající vlny moře z pohledu z výšky nebo například směr udávající kontrastní dezén Flow. Důležitým prvkem kolekce je i barevné propojení jednotlivých řad, aby vznikla jedna velká superkolekce, ve které je možné materiály mezi sebou kombinovat s jasnou barevnou návazností, tzv. Mix & Match.

Druhým klíčovým estetickým prvkem je ultra matný povrch díky nové revoluční povrchové úpravě Neocare. Matný efekt v kombinaci s tradiční dvouvrstvou výrobní technologií eliminuje problém s prorýsováním jutového podkladu a rovněž maskuje drobné nepřesnosti podkladu nebo tahy lepidla.

Přečtěte si:  Velký formát dubu Variante French XXL na podloze rodinného domu v Novém Jičíně

Výroba a vlastnosti

Ve výrobních procesech došlo k důležitým změnám. Tou hlavní je nová povrchová úprava Neocare, která nahrazuje dosavadní LPX a PUR. Kromě výše uvedeného matného efektu nabízí především bezprecedentní odolnost vůči chemikáliím, čímž chrání materiál např. vůči agresivním saponátům a dezinfekcím. Proto i nesprávná údržba nemusí vyústit v poškození materiálu. Neocare není na bázi běžně používaného polyuretanu, proto umožňuje pro konzervativní uživatele i možnost aplikace ochranné emulze (tzv. pastování), přestože ji materiál ošetřený Neocare nepotřebuje. Upraven byl i poměr použitých přírodních surovin tvořící 98 % výrobku (lněný olej, dřevní moučka, pryskyřice, vápenec atd.), aby bylo dosaženo vyšší elasticity materiálu a aby více než 76 % produktu tvořily rychle obnovitelné přírodní suroviny.

Posun v environmentální oblasti

Gerflor jako přední světový výrobce se dlouhodobě a intenzivně zabývá otázkou environmentální bezpečnosti a zodpovědnosti, a proto se nespokojuje pouze s problematikou primárních surovin, jejich obnovitelnosti, původu a zdravotní nezávadnosti. Gerflor používá při tvorbě svých produktů ucelený přístup, který zohledňuje tzv. celkový životní cyklus výrobku. Od prvotních surovin přes energetickou náročnost výroby, údržby až po finální recyklaci poté, co stávající výrobek doslouží.

Díky úpravám ve výrobních procesech se podařilo firmě Gerflor získat vysoce prestižní certifikát Carbon Neutral, který potvrzuje, že výroba přírodního linolea Gerflor nezvyšuje produkci oxidu uhličitého na Zemi v rámci části životního cyklu výrobku od získání (růstu) surovin po konec výrobního procesu.

Přečtěte si:  Showroomy Kratochvíl Parket Profi v Praze a v Brně otevřeny neomezeně

Dalším důležitým environmentálním certifikátem je tzv. Cradle to Cradle, konkrétně stříbrná úroveň, potvrzující zaměření produktu na cirkulární ekonomiku, jejímž cílem je nulový odpad, kdy se výrobek na konci svého životního cyklu stává surovinou pro výrobu dalšího produktu.

Přírodní linoleum má bohaté využití i v moderní architektuře.

www.gerflor.cz

Share.

About Author

Comments are closed.