V Praze vznikají nové muraly z programu umění pro město

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

V Praze vznikají nové velkoplošné malby, muraly. Jedná se o projekt MuralArt UM, který vznikl na podporu současného umění ve veřejném prostoru v době pandemie. V rámci programu Umění pro město vyčlenila Praha na projekt dva miliony korun, kterými podpoří vznik osmi muralů v různých městských částech. Z vítězných návrhů již byly uskutečněny malby v Nových Butovicích, na Bořislavce, Vychovatelně, Spořilově a nově také v Seifertově ulici na Žižkově. Pro realizace poskytli plochy svých objektů Dopravní podnik hl. m. Prahy, Technická správa komunikací hl. m. Prahy, České dráhy nebo soukromí vlastníci.

„Pandemie nás na několik týdnů uvěznila v našich městech a domovech a umělcům navíc srazila příjmy na minimum. A tak jsme vymysleli projekt MuralArt UM, kterým jsme chtěli aspoň částečně vyřešit situaci, jak umělcům umožnit vystavovat jejich tvorbu v době zavřených galerií, finančně je podpořit a zvelebit velké prázdné plochy v ulicích nebo na zastávkách. Nyní vidíme první výsledky, které dokazují, že to bylo dobré rozhodnutí. Projekt má velkou popularitu a já doufám, že v něm budeme pokračovat i v dalších letech,“ hodnotí dosavadní průběh akce Hana Třeštíková, pražská radní pro kulturu a cestovní ruch.

Seifertova

Nejnovější dílo projektu bylo dokončeno na Žižkově pod železniční tratí v ulici Seifertova. Autorem nástěnné malby je dvojice streetartistů známých pod uměleckými pseudonymy Obras a Akrobad. Námět se skládá ze dvou částí, které korespondují se dvěma podobami zdi: dominantu muralu tvoří abstrahovaný plán Prahy protkávaný schématem železničních tratí. Za hranicemi města pak železnice pokračuje náznaky celorepublikové sítě, jejímž je Praha srdcem. V místech, kde se nachází průchod, je divák malbou vtažen do „tunelu“. Motivy evokují zážitek jízdy vlakem, pohyb, techniku – kabely, jiskry, za okny míhající se barvy, komiksová citoslovce. Zeď poskytly České dráhy.

Přečtěte si:  Není zámek jako zámek... Karlos Vémola bojuje v kleci a chodí po podlahovinách Gerflor

Nové Butovice

První mural tohoto projektu vznikl na budově stanice metra Nové Butovice. Porotou byl pro realizaci vybrán návrh umělce, který je ve streetartové komunitě známý pod nickem Zebone. Jeho dílo vyjadřuje silné napojení na okolní sídlištní architekturu i na samotnou budovu stanice metra. Mural zapadá i svou odpovídající barevností, která navazuje na dominantní střechu stanice. Např. bílé linky v návrhu odkazují na bednění v pohledovém betonu, geometrická kompozice zapadá do pravoúhlé konstrukce budovy. Zeď poskytl Dopravní podnik hl. m. Prahy.

Bořislavka

Pro lokalitu Bořislavka byl odbornou komisí vybrán návrh umělkyně Veroniky Zapletalové. Její dílo citlivě zapojuje zvolené téma přírody do celkového působení prostoru, a podporuje tak intimitu místa. Autorka navíc odkazuje na blízkou krajinu, poukazuje na znalost lokality a důraz na sociální vazby k místním komunitám. Zeď poskytl Dopravní podnik hl. m. Prahy.

Vychovatelna

Na Vychovatelně vznikl mural od studenta architektury a umělce Jakuba Marka. Porota jeho návrh vybrala pro propojení tématu muralu s významným historickým příběhem – operací Anthropoid, který se odehrál v těsném sousedství zdi. Návrh byl oceněn i díky minimalistické až komiksové formě převyprávění události, jež tak doplňuje ne zcela fungující památník stojící nedaleko. Mural je ale spíše uměleckou interpretací historické události, jejímž cílem je připomenutí nevídaného činu, který se pro české země neobešel bez následků. Zeď poskytla Technická správa komunikací hl. m. Prahy.

Přečtěte si:  Hydrocork – kombinace nejlepších vlastností korku a vinylu

Spořilov

Další lokalitou je opěrná zeď u autobusové zastávky Spořilov. Vítězný návrh autorské dvojice Karolíny Vintrové a Petra Dromoráda byl oceněn komisí zvláště kvůli použité technice sgrafita a zábavnému řešení tématu. Tento „sgrafitomural“ vyzývá lidi čekající na autobus k zapojení do spontánní hry. Motiv labyrintu, který průběžným zahuštěním klikatících se linií nabývá na složitosti a obtížnosti, je zároveň dekorativním vzorem. U tohoto muralu porota také ocenila využití plasticity materiálu, funkční a interaktivní design. Zeď poskytl soukromý vlastník.

Zdroj: Galerie
hlavního města Prahy
www.ghmp.cz

Share.

About Author

Comments are closed.