Pokládka teras na terče – které vybrat a jak postupovat?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Terasové terče jsou robustní polypropylenové podstavce, které umožňují suchou pokládku povrchů teras, balkonů a plochých střech. Konstrukci lze rychle postavit, ale také snadno rozebrat, třeba když se potřebujete dostat k podkladu. Terče vyzvednou plochu ze samonosných dlaždic nebo terasových prken do potřebné výšky, takže ji neohrožuje vlhko a větrá, dle volby typu terčů pod ní mohou vést nejrůznější rozvody. HPI-CZ, jeden z největších českých dodavatelů stavebního příslušenství, má ve své nabídce tři různé druhy terčů – terče s pevnou výškou, terče výškově stavitelné a terče samonivelační.

Typy terčů

  • Pevný terč pod dlažbu: Tento typ nízkých podstavců (14 mm + křidélka) umožňuje pokládku podlahy z terasových samonosných dlaždic nasucho, například na zaizolovaných střechách, terasách nebo balkonech. Montáž dlažby je rychlá, nenáročná a stejně jako u jiných terčů lze konstrukci kdykoliv snadno rozebrat. Součástí volitelného příslušenství terčů pod dlažbu jsou vyrovnávací a protihlukové podložky. Vyrovnávací podložky (1 nebo 3 mm) jsou určeny pro regulaci výšky jednoho nebo více terčů.

  • Výškově stavitelné terče ARKIMEDE umožňují snadné nastavení požadované výšky. Základní modul terče umožňuje nastavení výšky 35–60 mm, prodloužit jej lze až do maximální výšky 500 mm pomocí dalších dvou dílů ze systému (25 a 50 mm), které lze dle potřeb kombinovat. I při této výšce zůstávají zachovány všechny parametry stability a únosnosti. Široká hlava základního modulu terče dodává konstrukci vysokou stabilitu, integrované mezerníky vymezují při použití samonosných dlaždic přesnou spáru širokou 4 mm. Při vylomení mezerníku lze hlavu terče doplnit o tzv. křidélka, která mohou sloužit i pro fixaci nosných profilů pro dřevo.
Přečtěte si:  Pullex Bodenöl - údržba a renovace dřevěných teras

  • Samonivelační 3D terče jsou dle potřeby nastavitelné, a to jak jejich výška, tak jejich sklon. Snadno se tak přizpůsobí i pevnému, ale nerovnému podkladu. Vybírat lze z šesti variant polypropylenových 3D terčů lišících se výškou, a to od 35–55 mm až do 170–200 mm. Na milimetr přesné nastavení výšky zajišťuje rotační systém šneku podstavce. Větší průměr hlavy terče (120 mm) dodává konstrukci vyšší stabilitu, terč podpírá terasu na větší ploše. Čtyři již z výroby integrovaná křidélka mezerníků zajišťují rychlou a přesnou pokládku jednotlivých kusů dlažby či profilů pod dřevo. V případě potřeby je lze jednoduše vylomit. Vylepšená konstrukce terčů dále zajišťuje plynulý odtok vody i při extrémních srážkách.

Jak položit terasu na výškově stavitelné terče Arkimede

1. Terče se pokládají od rohů a od stěn směrem k okrajům plochy. Je možné použít i protihlukové podložky, které je nutné dokoupit, nebývají součástí základní nabídky.

2. Z výškově stavitelných terčů je možné pro aplikaci v rozích a u stěn odstranit část podstavce. Na spodní straně podstavce je již z výroby naznačeno, kde lze terč odříznout. Dá se odříznout jak pro použití do rohu, tak i vodorovně ke stěně.

3. a 4. Terče stavitelné (obdobně i terče samonivelační) umístíme co nejblíže k rohu, popřípadě ke stěně. Vymezovací mezerníky, které nám budou překážet, odstraníme.

5. Obdobně pokládáme další terče tak, aby byly umístěny v rozích jednotlivých budoucích dlaždic. Počet terčů na 1 m2 je rozdílný dle formátu a tloušťky jednotlivých dlaždic.

Přečtěte si:  Originální modřínová terasa pro atypickou terasu v areálu bývalého pivovaru Světovar

6. Dlaždice pokládáme tak, aby terče podpíraly jejich rohy. U velkoformátových dlažeb můžeme klást terče nejen pod rohy, ale i pod střed dlaždic.

7. U výškově stavitelných terčů je možná na milimetr přesná volba výšky díky závitu. Rovinnost povrchu dlaždice ověřte pomocí vodováhy.

8. Pokračujeme dalšími dlaždicemi v ploše. Vymezovací mezerníky nastavují pevnou spáru 4 mm mezi dlaždicemi a umožňují také fixaci dlaždic.

9. Hotovou konstrukci lze díky pokládce na terče dle potřeby snadno opravit, rozebrat a lehce vyčistit. Terče jsou odolné vlivům venkovního prostředí, včetně prudkých změn teplot a UV záření. Plochy teras a balkonů jsou pevné a s výbornou únosností. Pod dlažbou je možné vést i rozvody.


Jaké typy terčů si můžeme vybrat pro suchou pokládku teras?

Zdeněk Štofaňak, zástupce společnosti HPI-CZ: „Terasové terče rozdělujeme dle možností pokládky, výšky, sklonu terasy či balkonu a dále podle toho, zda bude použita dlažba nebo terasová prkna dřevěná či z tzv. dřevoplastu. Terče pak rozdělujeme na terče s pevnou výškou, terče výškově stavitelné a terče samonivelační, tzv. 3D terče. Ty s pevnou výškou a stavitelné kopírují původní vyspádovaný podklad terasy, balkonu a ploché střechy. Samonivelační terče (3D terče) mohou díky výkyvné hlavě vytvořit téměř rovnou terasu, balkon a plochou střechu na již vyspádované podkladní vrstvě, popřípadě na nerovném povrchu. Tyto terče se snadno přizpůsobí sklonu podkladu až do 5 % díky samonivelační hlavici.“


www.hpi.cz

Přečtěte si:  Čištění venkovní dřevěné terasy se strojem a materiály Bona

 

Share.

About Author

Comments are closed.