Základní nářadí a pomůcky, které by neměly chybět ve výbavě malíře – 1. díl

Na trhu je v současné době k dispozici mnoho druhů malířského nářadí. Nabídka je široká a představuje různé typy nástrojů a pomůcek, které jsou určeny k usnadnění a zefektivnění celého procesu malování. Malování totiž není jen samotné nanášení barvy. Zahrnuje řadu menších úkonů, které je třeba udělat před, během a po vlastním malování. Patří k nim například příprava povrchu, ochrana okolních ploch, aplikace barvy a následné čištění a údržba. Proto rozdělujeme malířské nářadí do tří základních skupin: preparátory, aplikátory a pásky a fólie.

V následujícím textu představíme základní malířské nářadí a pomůcky z každé z těchto skupin, které by rozhodně neměly chybět ve výbavě malíře.


Krok 1 – oblepování a zakrývání

Dříve než se řemeslník pustí do přípravy povrchu a aplikace nátěrových hmot, musí si své pracoviště řádně připravit – zejména pak zabezpečit proti znečištění a mechanickému poškození povrchů, tedy oblepit vhodnými maskovacími páskami.

MASKOVACÍ PÁSKY

Správná volba vhodné maskovací pásky tvoří základní předpoklad pro dosažení vysoké kvality výsledného povrchu, a hlavně vysoké efektivity práce. Vhodná a správně použitá a sejmutá páska dokáže ušetřit spoustu času, který pak může malíř investovat jinde. Pomocí maskovací pásky dosáhne malíř přesných barevných hran, předchází nutnosti opravovat detaily po zaschnutí nátěrové hmoty, a zejména usnadní následný úklid po malování/lakování.

Maskovací pásky dělíme podle jejich materiálu do základních skupin na papírové/ krepové vhodné pro malování a lakování, dále na pásky s tkaninovou výztuží, které poskytují povrchu i mechanickou ochranu
a jsou vhodné na štukatérské práce, a nakonec na pásky plastové (nejčastěji z PVC), které mají větší tloušťku, a tím chrání mechanicky, zároveň mívají velice dobrou UV odolnost.

Přečtěte si:  PODLAHY Profi 2020/05

U pásek také rozlišujeme jejich UV odolnost a maximální délku použití. Některé je nezbytné odstranit do 12 hodin od jejich aplikace – takové pásky jsou vhodné na jednoduché malířské práce v interiérech. Pásky vyšších řad můžeme nechat nalepené bez rizika poškození podkladového povrchu 7, 14, 21, ale i 90 nebo 120 dní.

Důležité při jejich používání je provedení kontrolního oblepení. To malířům umožní vyzkoušet funkčnost konkrétně zvolené pásky v daných podmínkách, a předejít tak případným poškozením a disfunkcím pásky způsobeným nevhodností jejího použití. Pro správnou funkčnost pásky je také důležité dodržet pravidlo platné pro její odstraňování – tedy pásku vždy odstranit ještě před zaschnutím aplikované nátěrové hmoty.

Malířská maskovací páska GoldLine

  • K oblepení hladkých a strukturovaných podkladů při lakování nebo malování.
  • Pro super ostré, rovné barevné hrany bez podtékání.

https://qr.colorexpert.de/cs/na-malovani/malirskamaskovaci-paska

CoverGold Maskovací páska 2v1

  • Pro oblepování a zakrývání rozsáhlých ploch s choulostivým povrchem v jednom kroku.
  • Speciální papírová páska pro perfektně ostré, rovné barevné hrany bez podtékání.

https://qr.colorexpert.de/cs/na-malova/kombimask-ostre-hrany

OCHRANNÁ SAMOLEPICÍ FÓLIE

Pro maskování rozsáhlejších ploch je vhodné použít samolepicí ochrannou fólii, která se hodí na všechny hladké povrchy, zejména pak na okna včetně rámů.

ZAKRÝVACÍ FÓLIE A DALŠÍ ZAKRÝVACÍ MATERIÁL

Před malováním je důležité vyklidit místnost a ochránit ji před barvou. Pokud chce malíř/lakýrník ochránit povrch před ušpiněním a promočením, zvolí zakrývací fólii. K dispozici má varianty HDPE a LDPE s tloušťkami od 4,5 my do zhruba 90 my. Při volbě vhodného rozměru se dá vybírat z nejmenších skládaných 4 × 2,5 m, středních 4 × 5 m až po velké s rozměry 4 × 12,5 m. Pro zakrytí ještě větší plochy mohou malíři volit zakrývací fólie v rolích na pevných dutinkách – nejběžnější rozměr je 2 × 50 m.

Přečtěte si:  Velké formáty lamel s vlastnostmi pro vysokou zátěž

Chce-li řemeslník poskytnout zakrývanému povrchu i mechanickou ochranu – například proti padajícím úlomkům staré barvy nebo omítek, poškrábání podlah štaflemi či nádobami s barvou – může volit mezi zakrývacími lepenkami, papíry nebo zakrývacími rouny. Právě zakrývací rouna jsou mezi malíři velice oblíbená, kromě mechanické ochrany jsou vybavena dokonalou ochranou proti protečení kapalin. Výhodou je možnost jejich opakovaného použití – malíř tedy dokonale kryje povrch a zároveň šetří náklady na pořízení zakrývacího materiálu i samotnou aplikaci rouna na povrch. Jak zakrytí, tak sbalení po práci je extrémně rychlé, jednoduché a čisté.

COVER QUICK

Opravdoví mistři používají výrobky řady Cover Quick – zakrývací papír nebo fólii, jejichž součástí je maskovací páska. V jednom kroku tak malíř oblepí vertikální povrchy a rovnou je zakryje. Největším tajemstvím Cover Quick produktů je, že fólie obsahuje speciální finální technologickou úpravu, díky které skvěle a bezchybně přilne k zakrývanému povrchu. Nikde nevlaje a dokonale plní svou funkci. Zároveň je tím díky minimálnímu tření sníženo riziko protržení fólie na minimum. Neznáte? Vyzkoušejte!


Krok 2 – příprava podkladu před aplikací

Než malíř/lakýrník začne se samotným malováním, je potřeba povrch správně připravit. K tomu slouží právě sortiment „preparátorů“. Jedná se o pestrou skupinu různorodých nástrojů. Většina malířů a lakýrníků má své oblíbené nářadí. Co by však nemělo chybět ve výbavě žádného řemeslníka, jsou nástroje na broušení, škrábání a odstraňování starých nátěrů, tmelení, čištění a oprašování, vyhlazování, nanášení sádry, tmelů a štuků, tapetování, řezání. Neméně důležitá je pak osobní ochrana – malíři používají ochranné rukavice, respirátory, brýle a malířské obleky. Nesmíme zapomínat, že většina moderních řemeslníků poskytuje své služby včetně finálního úklidu po práci – ve vybavení malířů a lakýrníků tak nesmí chybět ani nástroje na úklid: smetáky, lopatky, hadry, pytle na odpad, mopy a prachovky.

Přečtěte si:  Obor si mě vybral sám, říká Simona Keclíková, malířka z Písku

Bruska SandMaster

  • Ruční bruska vhodná k broušení profilovaných povrchů. Její široké a pohodlné madlo zajišťuje snadnou práci bez zbytečné únavy. Osazena robustními plastovými klipy, které zaručují jednoduché a bezpečné upevnění brusného papíru/plátna.

https://qr.colorexpert.de/cs/brouseni/sandmaster

Špachtle FlexMaster

  • Vhodná pro všechny typy opravných a dokončovacích prací. Díky možnosti uchycení na teleskopickou tyč ji lze použít i v těžko dostupných místech.

https://qr.colorexpert.de/cs/brouseni/flexmaster

Škrabka na tapety

  • Staré tapety, zbytky koberců či omítkovin na podlaze lze snadno a rychle odstranit pomocí škrabky na tapety. Lehká a pevná hliníková tyč umožňuje manipulaci i v těžko přístupných místech. Předností škrabky je také ostrá a snadno vyměnitelná čepel.

V druhém díle si představíme pomůcky pro aplikaci náterových hmot.

www.ciret.cz

About Author

Comments are closed.