Česká školka od finského architekta s českými obklady RAKO

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Dostatek světla, vzdušnost a souznění s přírodou, to jsou typické kvality finské architektury. Nejinak je tomu v případě nové mateřské školy v Praze 9. Mateřinka navržená renomovaným finským architektem je navíc originální svými oblými tvary a atypickou strukturou připomínající houbu. Na unikátním projektu finské developerské společnosti YIT se podílela i česká značka RAKO.

Nová mateřská škola stojí na náměstí rezidenční čtvrti SUOMI Hloubětín v Praze 9 zahrnující téměř 900 bytů, prostory pro obchody a služby i relaxační zóny. Má kapacitu až 100 dětí, jejím provozovatelem je společnost Mateřská škola EduArt a spolu se sousedním dětským hřištěm tvoří centrum zdejšího komunitního života.

Autorem projektu školky je renomovaný finský architekt Jyrki Tasa, držitel mnoha architektonických ocenění. Objekt na první pohled zaujme zvláštními oblými tvary. Právě použitím neobvyklých linií, atypické struktury a překvapivých detailů chce architekt Tasa v dětském myšlení rozehrávat pohádkový příběh, který bude každý den jiný.

Přírodní materiály s hravými detaily

Důmyslně řešenému interiéru nechybí vzdušnost a dostatek světla. Je kombinací designu a funkčnosti, ale také hravých prvků. Například zábradlí centrálního schodiště architekt pojal jako veselou klaviaturu. Design jednotlivých místností je působivý, odráží severský styl a využívá rozmanitost přírodních materiálů.

Prostředí školky odpovídá severské filozofii: Je bohaté na podněty, ne však přetížené. V tomto duchu se uplatnily i keramické obklady české značky RAKO, která s YIT dlouhodobě na projektech spolupracuje. Podlahu haly s centrálním schodištěm i samotné nášlapy schodů tvoří neglazované slinuté dlaždice RAKO v dezénu hrubozrnného betonu a cementu ze série Piazzetta v odstínu světle šedé. Stěny umývárny a sociálních zařízení pokrývají keramické obkládačky Color One. Jsou v zelené, modré, žluté a červené barvě, čímž odkazují na barvy vyskytující se v přírodě, mech v lese, vodu, slunce, květiny. Jinde je bíle obložená stěna vtipně doplněna barevnými variantami tvořícími pruhy. Na podlahách se uplatnily dlaždice série Color Two.

Přečtěte si:  RAKO OUTDOOR – dlaždice pro venkovní použití

Šetrně k životnímu prostředí

Šetrnost k životnímu prostředí je jedním z klíčových prvků filozofie YIT. Všechny její současné developerské projekty patří minimálně do úsporné energetické kategorie B. Přednostně jsou vybírány materiály a výrobky s vydaným EPD, tedy s minimálními dopady na životní prostředí. Keramické obklady RAKO tuto certifikaci mají. Jsou vyráběny již 140 let z lokálních přírodních zdrojů. Jak zdroje, tak i materiály se při výrobě využívají opakovaně, recyklují se.

www.rako.cz

Share.

About Author

Comments are closed.