Obklady RAKO jako neutrální základ v prostorách Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

V areálu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem vyrostly za tři roky hned tři velké objekty – nové budovy fakult. Keramické obklady RAKO se uplatnily v každé z nich. UJEP totiž preferuje české materiály, ale také kvalitu, díky níž se ve svých budovách snaží vytvářet trvalou hodnotu. Pohledové betony, otevřené stropy s přiznanými technologiemi ladí s šedými a šedobéžovými odstíny dlaždic Cemento imitujícími betonovou stěrku. V nových objektech se uplatnilo téměř 9000 m2 keramických obkladů RAKO.

Z fakulty univerzita

Koupí areálu bývalé Masarykovy nemocnice v letech 2006–2007 získala Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem dostatek prostoru pro svůj rozvoj. Na zakoupeném brownfieldu se nacházely objekty v různém stavu, z nichž některé prošly rekonstrukcí, jiné bylo potřeba nahradit novými. Územní rozhodnutí se měnilo podle požadavků fakult. Například nejnovější, loni dokončená Fakulta zdravotnických studií měla původně stát v kampusu. Nakonec stojí v areálu Masarykovy nemocnice, kde umožňuje úzké propojení s Krajskou zdravotní – Masarykovou nemocnicí v Ústí nad Labem. Dlouhou cestu tak nemusejí vážit lékaři vyučující na fakultě ani studenti, kteří míří do nemocnice na praxi.

Téměř všechny rekonstrukce i výstavba nových objektů proběhly v posledních pěti letech. Tři nové budovy byly dokončeny v letech 2020 (Centrum přírodovědných a technických oborů), 2021 (výukové prostory Fakulty strojního inženýrství CEMMTECH) a 2022 (výukové prostory Fakulty zdravotnických studií). Finanční prostředky na stavbu CEMMTECH a Fakulty zdravotnických studií získala univerzita z operačních programů EU. Zdrojem pro stavbu třetího objektu byl státní program MŠMT s názvem Rozvoj a obnova materiální a technické základny veřejných vysokých škol.

Přečtěte si:  Každá kachle má svůj příběh. Ručně malované obklady Evy a Hanuše Jožových

Výběr materiálů

„Každý objekt univerzity je navržen tak, aby nebyl poplatný současné době, ale aby fungoval dobře i budoucnosti,“ říká Ing. Vendula Poslední z investičního oddělení univerzity a upřesňuje: „Parametry u nás definují zástupci fakult, které objekty budou užívat. Řeší se, jaké laboratoře, výukové prostory atd. jsou potřeba. Každá fakulta má svá specifika.“ Během veřejné soutěže se hledá architekt, který v rámci projektu dá novému objektu konkrétní tvář.

Pro materiály, které jsou součástí návrhu, se stanoví minimální požadavky. „Jako veřejná česká univerzita preferujeme materiály českých firem. S projektovým týmem RAKO spolupracujeme 12 let, společnou cestu jsme našli i proto, že kromě finálního vzhledu a parametrů nám jde i o cenu. A cenové podmínky některých zahraničních dodavatelů keramických obkladů jsou diametrálně jiné. RAKO má výborný poměr ceny a kvality,“ doplňuje Vendula Poslední. Zvolené dlaždice musejí mít vhodná technická specifika, vydržet velmi vysoké zatížení veřejných prostorů. Ve všech budovách se uplatnily objektové série Taurus, Color One, Color Two, modulárně promyšlený systém vzájemně se doplňujících výrobků. Použity byly také série s požadovanými dezény a formáty, jako je Trend, Extra, Cemento. Kromě definovaného vzhledu je u těchto dlaždic při výběru kladen důraz zejména na variabilitu, funkčnost, výborné vlastnosti a vysokou užitnou hodnotu, kterou RAKO dodává.

Shoda architektů

Důvodem neutrální barevnosti materiálů v nových objektech není volba jednoho architekta. Naopak, Ing. arch. Pelčák (CPTO), Ing. arch. Süss z Metroprojektu (CEMMTECH) i Ing. arch. Chválek (Fakulta zdravotnických studií) se shodli. Všichni totiž ctí myšlenku, že vysoká škola je veřejný prostor, který je pestrý už tím, že jej navštěvuje velké množství lidí, studentů i pedagogů. Neutrální odstíny pak s barvami oblečení vytvářejí optickou harmonii. Zvolené obklady ladí i s pohledovým betonem, který se v nových objektech nachází. Moderní vzhled interiérů vítají i studenti.

Přečtěte si:  RAKO – série SALOON

Požadavky norem

Veřejná vysoká škola je veřejný prostor a parametry použitých materiálů jsou dány zákony a normami. Některé parametry definuje hygienická norma, například protiskluznost podlah na sociálních zařízeních. Na UJEP, která má nyní osm fakult, studuje téměř 8500 studentů a vzhledem k novým oborům se jejich počet bude ještě zvyšovat. „Očekáváme, že intenzita pohybu studentů se v následujících dvou třech letech výrazně zvýší, a proto volíme odolné podlahoviny, které vydrží opravdu vysoké zatížení. Studenti se nepřezouvají, nanášejí zvenku nečistoty, vlhkost apod., proto musíme vybrat materiály nejen protiskluzné, ale také mechanicky odolné, navíc snadno udržovatelné. Kromě toho ladíme podlahy tak, aby byly vhodné i pro studenty se specifickými potřebami. Poradenství ze strany odborníků má své výhody, vždy najdou optimální řešení v souladu s projektem,“ dodává za oddělení investic jeho vedoucí Vendula Poslední.

Keramické obklady i v budoucnu

Aktuálně na UJEP probíhá rekonstrukce v areálu Česká mládež, který je rozšířeným kampusem. Zdejší objekty prošly rekonstrukcí naposledy v roce 1994. V příštích letech je pak v plánu kompletní rekonstrukce vysokoškolských kolejí, protože ty jsou stále ve stavu z roku 1985. Jelikož se v některých patrech stále objevují umakartová jádra v koupelnách, bude zde opět prostor pro keramické materiály.

www.rako.cz

Share.

About Author

Comments are closed.