Barvy roku 2022 v decentních modrozelených tónech

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Letošní rok 2022 má zajímavou číslici. Samotné číslo dva je v numerologii spojováno s emocemi a city, také se sjednocením a spoluprací. To je protikladem toho, co se nyní kolem nás děje. Lidé jsou rozděleni, panuje strach o budoucnost jak z pohledu ekonomického, tak i zdravotního. Společnost je unavená, téměř vyčerpaná. Kdo není zachmuřený, je agresivní nebo tupě odevzdaný. Málokdo v této době prosperuje. A o co je velký zájem? O služby psychologů! Je už opravdu na čase, aby se situace začala vyvíjet správným směrem.

Proč o tom vlastně píšu, když je článek o barvách roku? Protože barvy roku na stav společnosti reagují. Definují se podle toho, v jakém rozpoložení (emočním, finančním atd.) se lidé nacházejí. Cílem je, aby jednotlivé barvy, které výrobní společnosti představí, zaujaly co největší skupinu lidí – tedy zákazníků.

Pantone – Very Peri

Specialisté v Pantone Color Institute zvolili pro tento rok specifický odstín Very Peri, který spojuje modré a červené tóny. Je to výrazná a odvážná barva, jejíž použití v interiéru nebude časté. Půjde spíše o bytové doplňky nebo tapetu na jednu stěnu, pokud se výrobci odváží je v tomto odstínu zařadit do svých kolekcí. Zajímavostí je, že u Pantone jde o zcela nový odstín, který do svého vzorkovníku společnost zařadila.

Akzo Nobel – Bright Skies

V Akzo Nobel se pro tento rok rozhodli pro Bright Skies, jež se překládá jako blankytně modrá. Jedná se o jemný pastelový odstín modré, která připomíná oblohu. Tato barva má pomyslně přinášet čerstvý vzduch a svěžest. Má dodávat optimismus a chuť zase normálně žít. Dobře se kombinuje se žlutou a růžovou, což také značka prezentuje ve svých inspirativních materiálech.

Přečtěte si:  Zámek Žleby a jeho historické podlahy

Sherwin Williams – Evergreen Fog

U výrobce nátěrových hmot Sherwin Williams zvítězil pro rok 2022 odstín Evergreen Fog. Tato šedozelená je jako chameleon, přizpůsobí se různým stylům i materiálům. V zásadě je neutrální, až fádní, ale paradoxně s ní lze vytvořit zajímavý a sofistikovaný interiér. Její obliba jde i u nás stále nahoru.

PPG – Olive Spring

U značky PPG jsou pro letošní rok optimističtí, tak doufejme, že jim to vyjde. Vybrali totiž na základě potřeb „postpandemického světa“ barvu roku s názvem Olive Spring. Tento odstín má představovat opětovný růst, léčení a odolnost přírody. Olive Spring je jemná zelenošedá, která se díky své všestrannosti a přizpůsobivosti dobře kombinuje.

Benjamin Moore – October Mist

Barva roku výrobce Benjamin Moore se od PPG moc neliší. Specialisté u této značky definovali jako favorita pro rok 2022 odstín October Mist, v překladu říjnová mlha. Jde o lomený zelenošedý odstín, který bychom mohli přirovnat k šalvějově zelené. Je neutrální, klidný a bude se dobře kombinovat. Ze všech v článku zmíněných barev je to největší neutrál a jeho použití v interiéru má velkou šanci.

Behr – Breezeway

Poslední barvou roku, kterou zde zmíníme, je odstín Breezeway. Ten vyhrál u značky Behr. Jedná se o svěží, až ledově zelenomodrou barvu. Tento odstín evokuje pocity chladu a míru a zároveň představuje touhu posunout se vpřed a objevit nově vášně. Pro naše interiéry je díky své světlosti sice vhodný, na druhou stranu je možná až příliš studený.

Přečtěte si:  Plísně na fasádách domů, proč vznikají, co mohou způsobit a jak jim předcházet


Jak shrnout paletu barev roku

Kromě koncernu Pantone, který svými predikcemi vybočuje (stejně jako roky předchozí), se vlastně všichni výrobci shodli na decentních, modrozelených odstínech. Zda budou mít úspěch a zákazníci se v nich najdou, je těžké odhadnout, stejně jako vývoj pandemické nebo ekonomické situace. A to bude mít na volbu barev velký vliv!


Ing. Iva Bastlová, DiS., foto: archiv firem

Share.

About Author

Comments are closed.