Správná průběžná údržba a metody intenzivního čištění textilních podlahovin

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Textilní podlahovina – koberec – má dlouhodobě svoje absolutně nezastupitelné místo v určitých prostorách, ať již v domácnosti, tak také v komerčních prostorách. V základním členění koberce dělíme na bytové a objektové. Materiály, ze kterých se vyrábějí, jsou různorodé – syntetické vlákno (polypropylen, polyester a polyamid), ovčí vlna, kozí srst, hedvábí, sisal, kokos, juta, rýžová sláma, mořská tráva. Aby byl koberec po celou dobu své životnosti neustále krásný a příjemný, je nutné se o něj správnými postupy a správnými přípravky starat.

Preventivní opatření

Montáž dostatečně velké čisticí zóny ve vstupních částech každého objektu zabezpečí minimální vnos nečistot dovnitř a významně ulehčí a zjednoduší čištění nejenom koberců, ale také všech ostatních podlahových povrchů. Čím větší objekt, tím lépe musí být systém čisticích zón proveden. Dost často se v praxi setkáváme s tím, že jsou koncipovány nedostatečně, jsou příliš malé nebo nevhodně umístěné. Správně dimenzovaná a konstruovaná čisticí zóna v každém vstupu do objektových prostor by měla mít tři stupně – venkovní část, vnitřní čisticí část a vnitřní dosoušecí část. Každá by měla mít na délku minimálně 2–3 kroky. Samozřejmostí musí být také pravidelné čištění čisticích zón. Špinavá a nečistotami zanesená zóna nečistí!

Běžné denní čištění koberců

Tato činnost je rozhodující pro stálý a dlouhodobě pěkný vzhled koberce. Vysávání musí být prováděno důkladně a také vhodným typem vysavače. Stačí-li pro některý typ koberců výkonný stroj s plochou sací hubicí, nemusí totéž vyhovovat např. vpichovaným kobercům nebo kobercům s hustě střiženým vlasem nebo nízkou smyčkou. Tady volíme kvalitní vysavače s elektrickým rotačním kartáčem, které dokáží silně namáhané vlákno regenerovat a díky rotujícímu spodnímu kartáči v sací hlavě odstranit nečistoty z hloubky vlákna. Vždy je ovšem nutné si u výrobce koberce prověřit, jaký způsob vysávání je pro konkrétní kobercovou konstrukci vhodný. Například časté vysávání vlněných koberců rotačním kartáčem může vést k jejich zplstnatění.

Přečtěte si:  Pro Národní muzeum, expozici 20. století, dodala koberce a podlahoviny společnost BOCA Group

Odstraňování skvrn

Skvrny na kobercích jsou především v komerčních prostorách denním problémem. Jejich odstraňování se ovšem často podceňuje. Skvrny je nutné odstraňovat z textilního vlákna pokud možno okamžitě nebo co možná nejdříve. Nenechat je ve vlákně zestárnout. Určité typy znečištění nebo pigmentu mohou migrovat do kobercového vlákna a jejich úplné odstranění je poté nemožné. Nejčastější chyby, které se při odstraňování skvrn dělají, jsou tyto:

  • DOMÁCNOST: Uživatel koberce mnohdy začne řešit problém, čím skvrnu odstranit, až tehdy, když již skvrna vznikne. Pak se pídí po všem možném, co najde kolem sebe, a pokouší se ji odstranit např. ředidlem, mýdlem, práškem na praní, kyselým zelím apod. Výsledkem bývá většinou to, že se skvrna pouze několikanásobně zvětší nebo dojde k migraci nečistoty do vlákna a následné zásahy už nebývají stoprocentně úspěšné. Odstraňování skvrn z koberců je nutné vždy provádět k tomu účelu stanovenými profesionálními odstraňovači. Neexperimentovat a nezkoušet zaručeně „výborné metody“.
  • OBJEKT: Odstraňování skvrn se neřeší. Ten, kdo skvrnu způsobí, ji nevyčistí. Úklidový personál si toho nevšimne nebo to nemá v popisu práce. Navíc za půl roku se přece budou zase koberce celoplošně čistit, tak oni to pak udělají. Výsledek – skvrna migruje do vlákna a uživatel se pak diví, že ji firma při čištění nedokázala úplně odstranit.

Doporučení: Vždy je nutné mít po ruce správný a účinný odstraňovač skvrn a také ho používat. Nespoléhat se na to, že to pak někdy někdo vyčistí. Při celoplošném intenzivním čištění už může být pozdě.


Intenzivní hloubkové celoplošné čištění

Celoplošné čištění koberců je nutné provádět v pravidelných časových intervalech. Z hygienických důvodů by toto čištění mělo být prováděno v mírně zatěžovaných prostorách minimálně jednou za rok. Čím je prostor zatěžovanější, tím častěji by se mělo čištění provádět. Existuje několik metod, kterými lze koberce čistit – mokré extrakční čištění, suché čištění přírodním granulátem, šamponování, čištění padem z mikrovlákna.
Všemi těmito metodami se sleduje jediné – hygienické a hloubkové komplexní vyčištění vlákna. Než si zvolíme metodu, kterou použijeme, tak si musíme ověřit, jestli je pro náš typ koberce vhodná a nezpůsobí například jeho trvalé poškození. Představíme si dvě nejčastěji používané metody:

Přečtěte si:  Zátěžové koberce Tisca pro nejnáročnější požadavky

MOKRÉ EXTRAKČNÍ ČIŠTĚNÍ – tato metoda je hloubkově účinná. Může být ale použita pouze na celoplošně přilepené koberce. Nedoporučuje se používat na koberce, které jsou volně položené, napínané nebo fixované, kladené na zdvojené podlahy, mají nosnou tkaninu z juty, jsou přilepeny lepidlem, které není odolné vůči vodě, a také v tom případě, kdy není čas nechat vyčištěný koberec důkladně proschnout. Důležité při extrakčním čištění je také tzv. vypláchnutí chemických zbytků z koberce čistou vodou. Pokud zůstanou chemické zbytky ve vlákně, tak se plocha chová jako „mucholapka“ a dojde k rychlému opětnému znečištění třeba již po několika dnech. Pokud můžeme u koberce volit mokré extrakční čištění, tak je ideální provádět ho výkonným extraktorem se silným odsáváním tak, aby byla zbytková vlhkost v koberci co nejmenší.

SUCHÉ ČIŠTĚNÍ PŘÍRODNÍM GRANULÁTEM – největší výhodou a předností suchého čištění je použitelnost na téměř všechny typy kobercového vlákna a všechny typy podlahových konstrukcí. Tento způsob je velmi účinný za předpokladu, že se používá výkonný stroj s válcovými kartáči na zapracování granulátu do vlákna a také na jeho účinný sběr. V systému suchého čištění existují také prostředky pro vlhké předčištění silně znečištěných míst, sprejové zesilovače čisticího účinku a samozřejmě různé typy suchých prášků. Chceme-li tedy, aby bylo suché čištění provedeno dobře a kvalitně, musíme k tomu mít kvalitní produkty a dobrou techniku. Úspěch suchého čištění závisí na mechanickém zapracování čisticího extraktu do vlákna. To musí být provedeno kartáčovým strojem se dvěma proti sobě rotujícími kartáči. Zapracování musí proběhnout v několika směrech. Po krátké době působení je nutno suchý granulát z koberce opět dokonale odstranit. Na závěrečné vysávání plochy musí být použit výkonný vysavač s elektrickým rotačním kartáčem v sací hlavici.

Přečtěte si:  Object Carpet: nová kolekce ve 111 barvách

Impregnace vlákna

Kobercová vlákna se provozem, čištěním a postupem času opotřebovávají. Toto opotřebení se projevuje silnějším a rychlejším špiněním koberce, začnou se tvořit tzv. vychozené cestičky. Impregnací lze na koberci po celoplošném čištění provést protišpinivou úpravu a stabilizaci vlákna. Kromě klasických protišpinivých impregnačních nástřiků najdeme na trhu také impregnace, které chrání textilní vlákno proti skvrnám vzniklým od tekutin, nebo impregnace, jež na určitou dobu eliminují vznik elektrostatického náboje.

Co poradit uživatelům

  • Ke koberci vždy vyžadovat návod na ošetřování a čištění konkrétního typu.
  • Při pořízení koberce ihned zakoupit i vhodný odstraňovač. Úklidový personál vybavit odstraňovači skvrn a nutit jej, aby je používal.
  • Zainvestovat do kvalitního vysavače.
  • Celoplošné intenzivní čištění koberce provádět zavčas. Nenechat znečistit koberec do extrému. Pak nelze čekat, že bude opět vypadat jako nový.

Jiří Kudrna
www.floorcolor.cz

 

Share.

About Author

Comments are closed.