TIXODECOR – tenkovrstvá gelová lazura na dřevo s UV filtrem

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Stává se, že po zimě zahradní nábytek zdaleka nevypadá tak, jak by se očekávalo, je zašedlý, starý nátěr se místy odlupuje. Stejně tak i pergola či plot vlivem slunce, deště a sněhu nevypadají jako před lety. Co s tím? Je potřeba dřevo znovu oživit, ideálně tenkovrstvou lazurou. Lazura sice dřevo zabarví, ale zároveň ponechá viditelná „léta“. Nejedná se tak o krycí barvu, která dřevo zamaskuje. Tónované odstíny obsahují UV filtr, který chrání dřevěný povrch před UV zářením.

Jak postupovat?

Stejně jako samotná aplikace nátěru je velice důležitá i předpříprava povrchu. Pokud provádíme nátěr u dříve natíraného dřeva, tak původní nátěr musíme vždy odstranit a dostat se až na čisté dřevo. Nátěr odstraníme brusným plátnem nebo rotační bruskou s jemným zrnem. Brusný prach odstraníme vysavačem nebo smetáčkem. Aplikujeme 2–3 nátěry ve směru struktury dřeva, přičemž mezi jednotlivými vrstvami dodržujeme odstup 6–8 hodin (raději více než méně). Musíme počítat s tím, že pokud je dřevo obroušené, tak se na něm po každé natřené vrstvě zvednou „chloupky“, kterými se do dřeva může dostat vlhkost. Proto je vhodné nátěr mezi jednotlivými vrstvami přebrousit jemným brusným plátnem č. 240, a to vždy ve směru dřevěných vláken. Po závěrečném nátěru již nebrousíme.

U nového dřeva aplikujeme před nátěrem nejprve fungicidní a insekticidní přípravek, který jej chrání před napadením plísní, dřevokaznými houbami a hmyzem. Lazura TIXODECOR již napouštědla obsahuje, tento krok tedy není nezbytně nutný. Dále postupujeme stejně jako u dříve natíraného dřeva. Kvalitu výsledného nátěru ovlivňují silně i podmínky, za kterých budeme nátěr provádět. Jsou to především teplota, relativní vlhkost a čistota prostředí.

Přečtěte si:  Luxol Dekor, olejová lazura v trendových odstínech

Jaký si vybrat odstín?

U lazury TIXODECOR je možné v ybírat z 15 odstínů. Je potřeba si uvědomit, že dřevo je přírodní materiál, takže výsledná barva nátěru se bude lišit podle druhu dřeva (smrk, borovice, modřín, dub atd.). Abychom se vyhnuli nepříjemným překvapením, je doporučeno vyzkoušet aplikaci nejprve na nějakém nenápadném místě, a to ve 2–3 vrstvách. Teprve druhá vrstva nám ukáže odstín, třetí vrstva ho zvýrazní.


Na co si dát pozor?

  • Nátěry neprovádíme při teplotě pod 10 °C a relativní vlhkosti nad 80 %. Dost často se zejména na jaře/podzim stává, že provedeme nátěr v pozdním odpoledni, přes noc se ochladí na teploty okolo +/-0 °C. Tato nízká teplota způsobí, že nátěr nepřilne důkladně k povrchu a může se olupovat!
  • Natíráme vždy suché dřevo.
  • Nenatíráme za vysokých teplot a přímého slunečního světla, stejně tak za deště či sněžení.
  • Nenatíráme ani za silného větru, neboť není nic horšího, než když si namáhavou a zdlouhavou práci znehodnotíme tím, že nám do poslední vrstvy nátěru napadá prach, pyl apod.

www.barvy-viton.cz

Share.

About Author

Comments are closed.