Umyvadla na desku. Hit i stálice současných koupelen.

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Umyvadlo položené na desce je stále absolutním hitem současných koupelen. Desku lze přizpůsobit jakémukoli prostoru a kolem umyvadla vzniká příjemná odkládací plocha. Navíc ani umístění vodovodní baterie se nemusí řídit přesně určeným místem, může stát tam, kde bude vyhovovat prakticky i esteticky.

Podkladová deska bývá nejčastěji vyrobena z masivního dřeva nebo z dřevotřískových desek upravených lakováním či dýhováním. Při výběru desky pod umyvadlo je nejdůležitější její impregnace. „Prostor kolem umyvadla přichází často do kontaktu s vodou, pro dlouhodobou spokojenost je proto zásadní, aby byla deska vyrobena z hloubkově impregnovaného materiálu, nestačí jen povrchová impregnace. Dalším rizikovým místem při pronikání vlhkosti dovnitř desky jsou její hrany, které by měly být lepeny polyuretanovým lepidlem. To vytvoří na hraně vodotěsný spoj. Pokud se vlhkost jednou dovnitř dostane, dochází k nevratným změnám, materiál nabobtná, začíná se postupně drolit a rychle doslouží,“ vysvětluje Aleš Brožík, produktový manager výrobce koupelnového vybavení RAVAK.

S kvalitní deskou je příjemná práce, která začíná plánováním, kam ji umístit. Na větší plochu se vejdou i dvě umyvadla vedle sebe, jen zdánlivě drobným detailem je také výhoda, že desku lze přesně naměřit ode zdi ke zdi, kolem tak nevznikají žádné škvíry a nedostupná místa. „Umyvadlo doporučuji nalepit na desku silikonem. Nanést ho na jeho spodní hranu, usadit na podklad a přebytečný materiál odstranit. Spoj mezi umyvadlem a deskou bude utěsněný, ale přebytek silikonu nebude poskytovat útočiště pro usazování nevzhledné špíny,“ říká Tomáš Ledvina z firmy RAVAK. „Pozor, umyvadlo po desce zbytečně neposouvejte, vyhnete se tak poškrábání.“

Přečtěte si:  O keramických obkladech více než sto let starých - 1. díl

Nejrozšířenějším materiálem pro výrobu umyvadel je stará dobrá keramika. „Stará“ v nejlepším slova smyslu, protože svou hutností, odolností a finanční dostupností tento materiál v oblíbenosti kraluje po desetiletí. Nejnovější podobou keramických umyvadel je jejich ztenčená verze. Zatímco umyvadla z klasické keramiky mají tloušťku hrany 8–10 mm, nejtenčí současná umyvadla dosahují tloušťky pouhé 3–4 mm. Směsi na jejich výrobu obsahují mimo jiné i korund, který je na stupnici nerostů druhý nejtvrdší, proto jsou moderní tenkostěnná umyvadla křehká opravdu jen na pohled.

„Keramika neumožňuje vytvářet ostré linie, keramická umyvadla jsou tak typická pozvolnějšími křivkami,“ vysvětluje Tomáš Ledvina, který je specialistou na sortiment keramiky. RAVAK nabízí v keramice hned několik druhů umyvadel, od obdélníkového tvaru přes elipsu až po kruh. Všechny tvary jak v klasickém, tak v nejmodernějším tenkostěnném provedení.

Velmi oblíbená umyvadla vhodná k umístění na desku bývají z kompozitního materiálu nazývaného litý mramor. Je to uměle vyrobený materiál, který si zachovává vlastnosti přírodního originálu (mramoru) a zároveň eliminuje jeho nevýhody. Jedná se o směs mletého dolomitu a dalších druhů vápenců s polyesterovou pryskyřicí. Umyvadla z litého mramoru jsou typická precizně ztvárněným designem, který nedává prostor nepřesnostem, mají jasně definované hrany a dokonale rovné hladké plochy. Litý mramor je tak ideálním výchozím materiálem pro originální autorský design. Český designér Kryštof Nosál z něj pro značku RAVAK navrhl například set umyvadel Moon, opakovaně oceněný mezinárodními i domácími porotami v oblasti designu, nebo novější umyvadla Solo v setu s novou volně stojící vanou.

Přečtěte si:  Duravit D-Neo nová kompletní koupelnová série

Tečku za krásným umyvadlem na kvalitní desce pomyslně udělá vodovodní baterie. Umyvadla určená na desku nemají otvory pro baterie, ty se tedy dají umístit kamkoli, kde budou dobře sloužit. Mohou stát z boku nebo klasicky za umyvadlem, stejně tak ale mohou být zabudované třeba do zdi pod omítku nad umyvadlem. Minimální prostor pro namontování baterie mezi zeď a umyvadlo je 10 cm. Svou roli hraje i výška baterie „Pro umyvadla na desku doporučujeme prodlouženou verzi stojánkových baterií, která má výšku kolem 30 cm, jako je tomu například u modelů Chrome či 10°. Získáte tak pod kohoutkem potřebný prostor pro mytí a proud vody bude směřovat k odtoku umyvadla, což je důležité, aby voda co nejméně vystřikovala kolem,“ doplňuje Jan Vágner, manager sortimentu baterií RAVAK.

www.ravak.cz

Foto: RAVAK

Share.

About Author

Comments are closed.